ارتودنسی ثابت: مزایا، بریس‌ها و هزینه

ارتودنسی ثابت چیست؟


منظور از ارتودنسی ثابت این است که بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج نماید . در دستگاه ارتودنسی ثابت اجزا به صورت نگین هایی برروی دندان چسبانده شده و ثابت می گردند . به این نگین ها براکت می گویند. این روش درمانی برخلاف درمانهای متحرک ، وابسته به همکاری بیمار نمی باشد .بیمار  در هنگام دوره درمانی ثابت نباید غذاهایی با قوام سفت مثل ته دیگ ، بلال ، میوه های هسته دار ، زیتون و غیره را استفاده نماید . در غیر این صورت براکت از دندان جدا می شود که می بایست براکت جدیدی برای بیمار چسبانده شود که این امر می تواند باعث طولانی شدن زمان درمان و آسیب به دندان گردد . در این دوره بیمار از نظر بهداشت ، به مراقبت های خاصی نیاز دارد تا از ایجاد تغییر رنگ و پوسیدگی در دندانها جلوگیری به عمل آید . در درمانهای ارتودنسی ثابت می توان ماهی یک میلیمتر دندان را حرکت داد و این امر در بعضی مقاطع درمانی چندان مشهود نخواهد بود . در بعضی از موارد از بیمار براساس نوع ناهنجاری دندان کشیده می شود . در اینگونه از بیماران در چند جلسه اول حرکت دندانها بخوبی مشهود است و دندانها به جای فضای خالی حرکت داده می شوند که از نظر بیمار به خوبی قابل مشاهده است . بیمار می بایست ماهی یک بار جهت درمان ویزیت شود . در هر جلسه بعد از فعال کردن کش ها ، سیم ها و یا فنرها ممکن است بیمار مقداری درد داشته باشد که به مرور زمان در هفته اول کاهش می یابد . گاهی در بین جلسات معاینه به دلیل حرکت دندانها ممکن است مقداری از انتهای سیم ها از آخرین دندان خارج شود و باعث احساس تیزی و آزار گونه بیمار شود که در این صورت نیاز است بیمار وقت اورژانس گرفته و زودتر از موعد مقرر به مطب مراجعه نماید تا انتهای سیم کوتاه شود

مزایای استفاده از ارتودنسی ثابت


ارتودنسی ثابت به صاف شدن دندان ها و آسان تر شدن نظافت دندان کمک خواهد کرد.

ارتودنسی ثابت نه تنها ظاهر دندان را زیباتر می کند بلکه موجب بهبود بهداشت دهان و دندان شما خواهد شد و ریسک ابتلا به بیماری های لثه را در آینده کاهش خواهد داد. یکی از بزرگترین مزایای ارتودنسی ثابت این است که پزشک مجبور نیست به همکاری بیمار تکیه کند. برخلاف ارتودنسی متحرک که ممکن است در جای درست قرار داده نشود یا کلا استفاده نشود.  ارتودنسی ثابت همیشه در محل خود قرار دارد و به وظیفه ی خود عمل می کند. در ارتودنسی ثابت احتمال کمتری وجود دارد که دندان ها بعد از درمان به حالت اولیه خود برگردند زیرا دندان ها در ۱۰۰% مواقع در جای درست قرار گرفته اند.

انواع بریس‌های مورد استفاده در ارتودنسی ثابت


بریس‌های مرسوم (فلزی)

این نوع از ارتودنسی ثابت همان است که اغلب مردم آن را دیده و با آن آشنایی دارند. در براکت‌های مرسوم معمولاً از یک کش لاستیکی (شبیه به همان کش‌های رنگی که کودکان با آن بازی می‌کنند) و یا یک سیم فولادی نازک برای متصل کردن سیم به براکت و ثابت نگه داشتن آن استفاده می‌شود.

براکت‌های خودبازشونده

بریس‌های خودبازشونده بریس‌هایی هستند که به بندهای رنگی برای متصل نگهداشتن سیم به بریس، نیاز ندارند. در براکت‌های خودبازشونده از یک در یا گیره برای ثابت نگه داشتن سیم استفاده می‌شود و بنابراین دیگر نیازی به استفاده از کش‌های لاستیکی رنگی یا سیم‌های فولادی نازک نخواهد بود.

شرکت‌های سازنده براکت‌های خودبازشونده و بعضی از پزشکانی که از این براکت‌ها استفاده می‌کنند، مدعی هستند که این براکت‌ها مزایای بسیار زیادی برای بیمار به همراه دارد. مهم‌ترین مزایایی که می‌توان به آن اشاره کرد شامل شدت کمتر اصطکاک که باعث بیشتر شدن نیروهای بیولوژیکی می‌شود، نیاز به تعداد کمتری کشنده و منبسط کننده، کاهش طول دوره درمان، ناراحتی کمتر برای بیمار، کاهش احتمال شکسته شدن براکت‌ها، نیاز کمتر بیمار به مراجعه به مطب پزشک، بسته شدن سریع‌تر فضاهای باز در اطراف دندان‌ها و نهایتاً کاهش عوارض جانبی و بیماری‌های پریودنتال در آینده می‌باشند.

براکت‌های سرامیکی

لوازم ارتودنسی جدیدی که این روزها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، کمتر در دهان بیمار قابل دیدن هستند و در حالت عادی، زیاد به چشم نمی‌آیند، زیرا رنگ آنها شفاف و یا به رنگ دندان‌ها می‌باشد. بنابراین برای بیمارانی که جنبه زیبایی لوازم ارتودنسی برایشان اهمیت زیادی دارد، گزینه بسیار خوبی محسوب می‌شود.

ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت ؟


هیچ کدام از این دو روش برتری نسبت به هم ندارند و بسته به شرایط بیمار کمک گرفتن از یک روش یا هر دوی آن ها توصیه می شود. دستگاه متحرک را می توان از دهان خارج کرد ، غذا میل کرد ، سخنرانی کرد و پس از مسواک زدن دندان ها و شستن دستگاه ، مجدداً از آن استفاده کرد. این دستگاه ها برای حرکات محدود دندانی و گسترش کام یا حفظ فضای دندان های شیری از دست رفته ( کشیده شده ) کاربرد دارند. گروهی از این دستگاه های متحرک هم به اصطلاح « فانکشنال » نامیده می شوند و برای اصلاح و بهبود رشد فک ها تجویز می شوند. دستگاه های ثابت هم دارای انواع متنوعی هستند. شایع ترین جزء آن ها براکت « Bracket » است که روی دندان چسبانده می شود. براکت ها از نظر جنس متنوع هستند اما به طور خلاصه به فلزی و غیر فلزی تقسیم می شوند که انواع غیر فلزی آن ها از قبیل سرامیکی یا کامپوزیتی از تطابق رنگ مناسب با دندان ها برخوردار هستند.

درمان جامع ارتودنسی ثابت


منظور از درمان جامع ارتودنسی ثابت درمانی است که با هدف منظم کردن دندانهای نامنظم با حفظ و یا افزایش زیبایی لبخند و صورت بیمار انجام می شود. در درمانهای ساده تر ارتودنسی  اهداف درمانی محدود هستند. مثلا ارتودنسی با هدف ایجاد فضا برای کاشت یک دندان غایب یا از دست رفته می تواند درمانی جامع با هدف برقراری نظم دندانی ، ارتقای زیبایی و بهبود عمل جویدن بوده و یا درمانی ساده تر و تنها با هدف تامین فضای کاشت یک دندان باشد.
امروزه در ارتودنسی نوین بیمار در طرح ریزی درمان و انتخاب روش درمانی و اهداف درمانی دخالت مستقیم داشته و متخصص ارتودنسی با ارایه  رویکردهای مختلف درمانی و مزایا و معایب آنها،  بیمار را در انتخاب درمان مناسب راهنمایی می کند.
دربسیاری از موارد که بیمار در سنین پس از بلوغ مراجعه می نماید امکان درمانهای ارتودنسی پیشگیری وجود نداشته ولیکن امکان ارتودنسی ثابت با هدف حصول نظم و زیبایی و بهبود عملکرد جویدن قابل انجام است. امروزه محدودیت سنی خاصی برای ارتودنسی ثابت وجود ندارد. چنانچه مشکل بیمار علاوه بر کمبود فضا و بی نظمی شامل مشکل در استخوانهای فک از قبیل عقب بودن فک پایین نیز باشد، درمان پس از سنین بلوغ مشکل تر خواهد بود چراکه امکان اصلاح روابط فکی با پلاکهای متحرک و تغییر الگوی رشد وجود ندارد.

طول درمان ارتودنسی ثابت بین 8 تا 18 ماه می باشد ولی براساس نوع ناهنجاری بیمار و شدت مشکل ممکن است بیشتر هم بشود. گاهی به دلیل عدم همخوانی اندازه ی فک ودندان ها و یا وجود مشکل های فکی متوسط که امکان جفت شدن قابل قبول دندان ها را میسر نمی کند (وقتی بیمار بعد از بلوغ مراجعه کرده و امکان اصلاح روابط فکی نیست و تمایل به جراحی نیز وجود ندارد)،باید از دندانهای دائمی بیمار کشیده شود. معمولاً دو دندان آسیای کوچک بالا یا چهار دندان آسیای کوچک بالا و پایین کشیده می شوند. البته بسته به شرایط ممکن است دندان های دیگر از جمله یک دندان ثنایا (دندان جلو) پایین کشیده شود؛ اما به عنوان یک قانون هرگز نباید دندان های نیش کشیده شوند (حتی اگر کاملاً بیرون زده باشد باید دندان پشتی کشیده شود و دندان نیش به جای خود حرکت داده شود) فواصل ایجاد شده در اثر کشیدن دندان ها با حرکت سایر دندان ها در پایان درمان به طور کامل بسته شده و بیمار هیچ مشکلی از نظر زیبایی، جویدن و یا تکلم نخواهد داشت. گاهی بعد از کشیدن دندان های گفته شده و حرکت سایر دندان ها، فضا برای رویش دندان های عقلی که در مسیر رویشی مناسبی باشند، مهیا میشود؛ بنابراین اگر تصمیم به درمان ارتودنسی دارید در کشیدن دندان های عقل خود عجله نکنید مگر اینکه دکتر متخصص ارتودنسی تجویز کند.

مراقبت های دندانپزشکی


هنگام فعالیت های شدید و ورزش های سنگین که با ضربه سر و صورت ممکن است همراه باشد یا هنگام شنا مراقب سیم های ارتودنسی ثابت خود باشید.
با مشاهده هر نوع زخم و ممانعت در غذا خوردن و صحبت کردن توسط وسایل ارتودنسی هرگز آن را دستکاری نکنید و جهت رفع مشکل به دندانپزشک مراجعه کنید.
از گاز زدن میوه، بلال، ساندویچ، پیتزا توسط دندان های جلو و پایین خودداری کنید.
برای خوردن میوه های هسته دار، ابتدا هسته را از میوه جدا کنید و بعد آنها را با دندان های عقب بجوید.
از قرار دادن مداد، خودکار و اجسام این چنینی در داخل دهان خودداری کنید.
تمیز کردن براکت ها و سیم های ثابت ارتودنسی به علت غیرمتحرک بودن، برای جلوگیری از گیر کردن غذا و پوسیدگی دندان ها  و عوارض ارتودنسی باید توسط مسواک های مخصوص انجام گیرد تا از بوگرفتن و تغییر رنگ آن جلوگیری شود.
مسواک در فک بالا از بالای لثه به طرف پایین و در فک پایین به طرف بالا کشیده شود. سطوح جونده و پشت دندان ها فراموش نشود.

هزینه


هزینه ارتودنسی ثابت با عوامل مختلفی تعیین می‌شود. این عوامل  عبارتند از نوع درمان، طول مدت درمان، تجربه‌ی ارتودنتیست، محل مطب، بیمه دندانپزشکی شما و هر کار ترمیمی دیگر که ممکن است قبل و یا در طول درمان لازم باشد. هزینه‌ی محصولاتی مانند ارتودنسی نامرئی و یا شفاف ممکن است بیشتر از بریس‌های معمولی باشد. هزینه‌ها با توجه به شدت مشکل اورتودنسی و همچنین اختلاف هزینه‌های منطقه‌ای، متفاوت است. ارتودنتیست‌های ما برنامه‌های پرداخت انعطاف‌پذیری را تدارک دیده‌اند تا بیمارانی که نیاز به اورتودنسی و نصب بریس دارند، پرداخت هزینه‌ها برای آن‌ها امکان‌پذیر باشد.

منابع:

http://www.drdarvishpour.com

https://jamilian.net

http://toporthodental.blogsky.com

http://dentalimplantclinic.ir

http://drdarvishpour.persianblog.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *