ارتودنسی در بزرگسالان: انواع، دلایل، روش‌ها و هزینه

ارتودنسی بزرگسالان


ارتودنسی نه تنها برای کودکان است بلکه بزرگسالان نیز می توانند در هر سنی دندان های زیبا و مرتب داشته باشند. دندان های انسان در تمام طول عمر در حال حرکت و تغییر هستند به همین دلیل نمی توان به طور یقین گفت اگر انسانی در کودکی دندان هایش را ارتودنسی کرده است در بزرگسالی دیگر احتیاج به ارتودنسی پیدا نمی کند. لبخند زیبا همیشه در گرو داشتن دندان هایی صاف و مرتب است و به کمک ارتودنسی می توان به این لبخند دست یافت. دندان های مرتب به بهداشت دهان و دندان هم کمک می کند. وقتی دندان ها مرتب باشند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن راحت تر است. زمانی که بهداشت دندان ها به طور کامل انجام می شود سلامت لثه هر چه بیشتر حفظ می شود. بعضی افراد در پی این هستند که دندان هایشان را ایمپلنت و یا روکش کنند ولی گاهی پزشک تشخیص می دهد که این افراد قبل از هر کاری باید ارتودنسی انجام دهند. براکت های ارتودنسی امروزه با براکت های سابق تفاوت زیادی کرده اند. امروز براکت ها نامرئی و یا سرامیکی هستند و زیاد به چشم نمی آیند. انواع دیگری از براکت های ارتودنسی نامرئی هستند که می توان از براکت لینگوال، الینرهای پلاستیکی شفاف نام برد. البته باید این موضوع را متذکر شد که استفاده از هر کدام از براکت های ارتودنسی روی طول درمان تاثیر می گذارد یعنی طول مدت ارتودنسی بستگی به نوع براکتی دارد که فرد استفاده می کند. مدت درمان ارتودنسی معمولا بین یکسال تا دو سال است و این مدت در افراد بزرگسال و بچه ها معمولا تفاوتی ندارد. افرادی که از براکت ارتودنسی استفاده می کنند باید به بهداشت دهان و دندان خود بیش از سابق اهمیت بدهند. حتما باید از دهانشویه، نخ دندان و مسواک استفاده نمایند. و طریقه مسواک زدن در این دوران را از پزشک خود جویا شوند. ریتینر یکی از مواردی است که ممکن است پزشک بعد از برداشتن براکت، استفاده از آن را برای شما تجویز کند. این وسیله روی دندان ها قرار می گیرد و باعث می شود دندان ها در جای خود ثابت بمانند و حرکت نکنند.

ارتودنسی چه کمکی میکند؟


اصلاح جا به جایی دندانها: اگر در کودکی براکت ارتودنسی استفاده کرده اید، به این معنی نیست که دیگر نیازی به آن ندارید. دندانها دائما در حال حرکت هستند و این حرکت در تمام طول عمر ادامه پیدا میکند.
صاف کردن دندانهای کج و نامرتب: ارتودنسی میتواند دندانهایی را که صاف نیستند و در جهات مختلف کج شده اند، صاف و ردیف کند. بدون دندانهای صاف و مرتب نمیتوانید لبخند زیبایی داشته باشید.
سلامت دهان: جای تعجب نیست که دندانهای صاف و مرتب برای سلامت دهان بهتر هستند چون مسواک و نخ دندان کشیدن و به طور کلی رعایت بهداشت آنها آسانتر است. اگر بتوانید خوب دندانها و لثه هایتان را تمیز کنید، لثه هایتان سالم مانده و کمتر دچارپوسیدگی دندان میشوید.
با کمک ارتودنسی میتوانید مشکلات جدی تری را نیز درمان کنید مانند مشکلات بایت که باعث درد فک میشود. همچنین گاهی اوقات ممکن است برای تغییر موقعیت دندانها پیش از بریج، روکش یا ایمپلنت نیاز به ارتودنسی داشته باشید.

گزینه های جدید براکت ارتودنسی


امروزه براکتها تفاوت زیادی نسبت به گذشته دارند. برخی انواع براکت نامرئی هستند و به سختی کسی متوجه آن میشود. در اینجا با برخی انواع براکت ارتودنسی آشنا میشوید:

 • براکتهای سرامیکی: براکتهای سرامیکی از مواد سفید رنگی ساخته شده اند که کمتر از براکتهای فلزی مرسوم قابل مشاهده اند.
 • براکت لینگوال: این براکتها به سطح پشتی دندانها که رو به زبان قرار دارد چسبانده میشوند به همین علت به آن لینگوال یا زبانی گفته میشود. این براکتها نیز مانند براکت فلزی حاوی سیم است که نیرو را به دندانها منتقل کرده و موجب حرکت آنها میشود.
 •  الاینرهای پلاستیکی شفاف: این الاینرهای شفاف با قالب گیری از دندانهای شما تهیه میشوند و اختصاصی شما ساخته میشوند. ظاهر آنها همانند محافظ دهان بوده و روی دندانها قرار میگیرند و به آرامی بایت را به جایگاه جدید هدایت میکنند.
  مدت زمان استفاده شما از براکت ارتودنسی بستگی به نوع براکت و مشکلی که میخواهید درمان کنید، دارد. مدت زمان درمان به طور کلی 12 تا 44 ماه میتواند باشد.
  گاهی مدت درمان ارتودنسی دندانهای بزرگسالان طولانی تر از کودکان است اما در بیشتر موارد تفاوت قابل ملاحظه ای وجود ندارد.

محدودیت‌های ارتودنسی در میان‌سالی


 • حساسیت بیشتر بافت لثه و استخوان به نیرو‌های ارتودنسی
 • حساسیت‌های خاص بیمار از نظر اجتماعی
 •  نیاز‌های درمان‌های سریع‌تر و حساب شده‌تر

یک متخصص ارتودنسی (اگر توان علمی و عملی کافی داشته باشد) به بهترین شکل می‌تواند این مسایل را در نظر گیرد و با کمک گرفتن از تکنولوژی در تولید دستگاه‌های ارتودنسی (تولید دستگاه‌های شفاف یا سیستم‌های جدید مانند دیمون و…) بهترین خدمات را با کمترین بار روانی و با کنترل اثرات سوء احتمالی به بیمار ارایه دهد! بنابراین اگر سنتان از نوجوانی گذشته و احساس می‌کنید ارتودنسی نیاز دارید، به یک متخصص مراجعه کنید تا نیاز شما به ارتودنسی را بررسی کند و اگر برای شما مناسب باشد، بهترین خدمات را ارایه دهد؛ خدماتی که اکر به درستی ارایه شوند، حتما کیفیت زندگی شما را در بلند مدت بالا خواهند برد!

نکات مهمی که برای براکت ارتودنسی افراد بزرگسال باید در نظر گرفته شود


 •  باید مشکلات پزشکی بیمار در هنگام ارتودنسی در سن بالا در نظر گرفته شود. مصرف استروئید یا بیس فسفونات بر بازسازی و تبدیل سلولهای استخوان تاثیر گذاشته در نتیجه حرکت دندان را کند می کند.
 •  اولویت معمولا درمانهای ترمیمی و مشکلات لثه است.
 • وضعیت لثه با استفاده از رادیوگرافهای پری اپیکال داخل دهان بررسی می شود تا ارتفاع استخوان مشخص شود و در حین درمان وضعیت لثه دائما ارزیابی می شود.
 •  ملاحظات بیومکانیکی باید صورت بگیرد چرا که در برخی شرایط کاهش ارتفاع استخوان و جا به جایی مرکز مقاومت به علت تجمع پلاک و رسوب و یا تحلیل استخوان باعث دشوار شدن حرکت دندان می شود.
 • مشکلات مفصل گیجگاهی فکی و مسیر بسته شدن ارزیابی می شود و از جمله فاکتورهای مهم جای خالی دندان و جفت نبودن سطح جونده دندانهاست چرا که عملکرد بایت بسیار مهم است.
 •  مشکلات اسکلتی و مال اکلوژن شدید مانند دیپ بایت تنها با روش جراحی قابل درمان هستند.
 • انکوریج (لنگر برای ابزارهای دهانی ارتودنسی مانند براکت) بسته به موقعیت دندانها متفاوت است.
 • با افزایش سن وضعیت استخوانها تغییر می کند به طوری که استخوان غشایی (کورتیکال) بیشتر و اسفنجی (کنسلوس) کمتر شده و حرکت دندان کاهش می یابد.
 • چون پهنای بافتهای پشتیبانی کننده دندان یا رباط پریودنتال کاهش یافته است و فواصل بین محل های اتصال طولانی تر شده است (چون هیچ حرکتی فیزیولوژی دیگر وجود ندارد)، نیروی کمی می توان به دندانها اعمال کرد.
 • به ندرت هدگیر همراه با براکت در بزرگسالان استفاده می شود اما در صورتی که بیمار همکاری کند، برای ایجاد یا تقویت لنگر مفید است.
 • ابزارهای ارتودنسی رنگی و نوع زبانی معمولا بیشتر مورد درخواست بزرگسالان قرار دارد.
 • طولانی تر شدن زمان درمان و معمولا استفاده مادام العمر از نگهدارنده ارتودنسی برای اصلاح بایت و حفظ موقعیت جدید (پس از درمان) آن لازم است.

در چه مواردی ارتودنسی همراه با درمانهای دندانپزشکی لازم است؟

ارتودنسی جنبی یا کمکی (ADJUNCTIVE ORTHODONTICS) به برنامه درمانی جامع دندانپزشکی گفته می شود که در آن ارتودنسی، در کنار درمانهای دیگر دهان و دندان انجام می شوند. بزرگسالانی که دندان بندی سالمی ندارند و نیازمند درمانهای پروتزی، ترمیمی و لثه هستند، ممکن است به دلایل زیر به درمان ارتودنسی یا براکت نیز نیاز داشته باشند:

 •  بستن فواصل بین دندانها
 •  صاف کردن دندانهای پشتیبانی کننده پروتز (معمولا در بریج دندان) که کج شده اند.
 •  اصلاح بیرون زدگی بیش از حد دندان
 •  بیرون کشیدن دندان شکسته

اصول ارتودنسی جنبی

درمان جنبی ارتودنسی معمولا برای تسهیل ترمیم مناسب دندان پوسیده، بهبود سلامت لثه توسط تسهیل در پاک کردن جرمها از نواحی دور از دسترس و یا نسبت مطلوب ریشه و تاج برای سوار کردن پروتز انجام می شود.
دندان بندی نامناسب می تواند سلامت لثه یا دهان را به خطر بیندازد چون بافتهای پشتیبانی کننده دندان را تضعیف می کند. در صورتی که دندان، پشتیبانی خوبی نداشته باشد، راحت تر حرکت کرده و به موقعیتهای نامطلوب جا به جا می شود.
دلایل حرکت و جا به جایی خود به خود دندان عبارتند از:

 • کاهش استخوان تکیه گاه دندان که در مقابل نیروی بایت (جویدن) و بافت نرم نمی تواند مقاومت کند.
 •  التهاب لثه باعث بیرون زدن دندانها از جای خود می شود که منجر به مشکلات بایت و در نهایت جا به جایی دندان می شود.
 •  سطح تماس نامناسب که باعث انحراف دندان میشود مثلا انحراف دندانهای جلو با شیب به جلو (پروکلینیشن) به علت جا به جایی فک پایین به سمت جلو
 •  عدم پشتیبانی در عقب دهان که باعث وارد آمدن فشار زیاد به دندانهای جلو و جلو زدگی آنها (با شیب به جلو) می شود.

هزینه ارتودنسی


در مطب يك متخصص ارتودنسي، هزينه ي ارتودنسي به صورت پيش پرداخت -حدود يك چهارم مبلغ كلي- دريافت مي شود. سپس درمان ارتودنسي ثابت يا متحرك كه حدود ١٨ تا ٢٤ ماه طول مي كشد آغاز مي شود و بقيه ي هزينه به صورت اقساط ماهيانه دريافت مي گردد. با توجه به اينكه ارتودنسي با زيبايي صورت و لبخند سروكار دارد و با در نظر گرفتن مراجعات ٢ ساله به مطب هزينه ي ارتودنسي زياد نيست.
اين مطلب را هم در نظر بگيريد كه بسياري از ابزارها و دستگاههاي ارتودنسي وارداتي هستند و با نوسانات قيمت ارز قيمت آنها نيز تغيير مي كند. ولي متخصص ارتودنسي شما، وقتي هزينه ي ارتودنسي شما را تعيين كرد، باوجود تورم و نوسانات بازار اين هزينه در طول دو سال بدون تغيير مي ماند. برخي از درمانگاهها و كلينيكهاي دندانپزشكي، ممكن است قیمت ارتودنسی بزرگسالان و کودکان را كمتر از مطبهاي خصوصي محاسبه كنند كه البته انتخاب بين محيط مطب و درمانگاه به سليقه و نظر فرد بستگي دارد.

منابع:

http://www.ortodonsi.com/blog/cost-of-orthodontics

http://www.dandane.ir

http://royalclinic.ir

http://dr-homayouni.ir

http://www.ortodonsi.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *