ارتودنسی لینگوال یا مخفی:مزایا،روش و هزینه

ارتودنسی نامرئی چیست؟


زمانی که بیمار علاقه ای به استفاده از براکتهای فلزی نداشته باشد، متخصص ارتودنسی به او پیشنهاد ارتودنسی نامرئی را می‎دهد. در این روش از براکت های همرنگ دندان استفاده می‎شود. براکت های نامرئی از پلاستیک شفاف ساخته شده اند و غیر قابل رویت می‎‎باشند. از آنجا که درمان ارتودنسی از جمله روش هایی است که نیاز به مدت زمان طولانی دارد. وجود براکت های فلزی برای بیمار آزاردهنده است و تمایلی برای مشاهده شدن آنها ندارد. براکت های نامرئی همچون براکت های فلزی عمل می‎کنند و بیمار می‎تواند با آنها غذا مصرف کند، مسواک بزند و براحتی از نخ دندان استفاده کند.

انواع ارتودنسی نامرئی


ارتودنسی نامرئی به علت تقاضای زیاد بیماران بزرگسال یکی از درمان های رایج در مطب های ارتودنسی شده است.

ارتودنسی نامرئی لینگوال:

در روش ارتودنسی نامرئی با براکت های لینگوال، سیم های ارتودنسی در سطح پشتی دندان های فک بالا و پایین چسبانده می شود. ارتودنسی مخفی به دلیل مزاحمت های فراوان برای زبان هنگام تکلم و غذاخوردن و نیز به دلیل شکسته و کنده شدن هنگام شستن دهان چندان عملی نبوده و پیشنهاد نمی شود.

ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف:

در روش ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف از پلاک های نامرئی یا دستگاه های بسیار شفاف در جهت ردیف کردن دندان ها استفاده می شود. نوع ناهنجاری تعیین کننده این است که آیا می توان از این پلاک های نامرئی شفاف استفاده نمود یا خیر. این عمل در هنگام معاینه بیمار توسط متخصص ارتودنسی مشخص می گردد.

در صورتیکه بیمار نیاز به ارتودنسی نامرسی با پلاک های شفاف داشته باشد، این پلاک های نامرئی شفاف می بایست هر دو هفته یا هر سه هفته یکبار توسط بیمار تعویض گردد. ار آنجایی که این پلاک ها بسیار شفاف می باشند، در هنگام صحبت کردن بیمار مشاهده نمی شوند و امروزه تقاضا برای استفاده از ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف بسیار بالا می باشد.

ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان:

در روش ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان از براکت هایی استفاده می شود که بسیار شفاف بوده و همرنگ دندان است. جنس براکت ها در روش ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان از پلاستیک و یا سرامیک می باشد. این روش درمان بسیار کارآمد می باشد. در صورتیکه بیمار هر نوع ناهنجاری داشته باشد، می توان از این روش استفاده نمود. براکت های همرنگ دندان بدون رنگ بوده و دیده نمی شوند. این روش دارای استحکام و زیبایی خوبی بوده و مشکلی برای زبان یا گفتار بیمار ایجاد نمی کند.

مزایا


 • مزیت اصلی استفاده از ارتودنسی لینگوال این است که غیر قابل مشاهده است . اگر شخصی با دقت به داخل دهانتان نگاه کند ممکن است به صورت اجمالی متوجه دستگاه ارتودنسی شما بشود(به خصوص اگر ارتودنسی لینگوال را روی دندان های پایینی استفاده کنید). در غیر این صورت به راحتی قابل مشاهده نیستند . اگر فکر می کنید که استفاده از ارتودنسی ثابت برای شما خجالت آور است، ارتودنسی لینگوال یکی از انواع ارتودنسی نامرئی است که می توانید در نظر داشته باشید .
 • قابلیت ارتودنسی لینگوال برای اصلاح مشکلات پیچیده مانند تغییر ارتفاع دندان ، چرخش دندان و بستن فضای خالی بین دندان بیشتر است .
 • در صورتی که بیمار بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکند اگر تغییر رنگی ایجاد شود در پشت دندان خواهد بود و قابل مشاهده نیست.

معایب


معایب این روش عبارتند از :

 • یکی از اصلی ترین معایب ارتودنسی لینگوال این است که استفاده و جایگذاری آن مشکل می باشد.
 • به طور کلی قرار ملاقات هایی که با دکترتان در طول دوره درمان گذاشته می شود زمان بیشتری نبست به ارتودنسی ثابت نیاز دارد زیرا نصب کردن براکت های لینگوال به دلیل موقعیتی که در داخل دهان دارند کمی مشکل است .
 • یکی از مهمترین نگرانی ها امکان آسیب و آزار زبان و اشکال در صحبت کردن و غذا خوردن است. همانگونه که در درمانهای ارتودنسی ثابت برای عادت کردن لب ها به وسایل ارتودنسی یک یا دو هفته زمان نیاز است، در روش ارتودنسی لینگوال نیز امکان ایجاد ناراحتی در چند هفته اولیه وجود دارد و پس از آن زبان فرد به وضعیت موجود عادت کرده و این مشکل نیز برطرف می گردد.
 • از دیگر مشكلات ارتودنسی لینگوال، هزینه چند برابر بیشتر این روش نسبت به روش‌های معمول، محدود بودن آن به درمان‌های نسبتا ساده ارتودنسی، طول مدت بیشتر درمان و پروسه های لابراتواری پیچیده می باشد. متاسفانه در حال حاضر ارتودنسی لینگوال هنوز نمی‌تواند در اکثر درمان‌های ارتودنسی جایگزین قابل اعتمادی برای ارتودنسی ثابت باشد و تنها جهت رفع نامنظمی‌های بسیار ساده و مختصر دندان‌ها آن هم در افرادی که به دلیل شرایط کاری‌شان به هیچ وجه نمی‌توانند ظاهر وسایل ارتودنسی معمول را بپذیرند، توصیه می‌شود.

چه کسانی می توانند به وسیله ی ارتودنسی لینگوال درمان شوند؟


مناسب ترین راه (و در واقع تنها راه) برای فهمیدن این موضوع که آیا براکت های لینگوال می تواند برای شرایط شما استفاده شود یا خیر این است که ۱ جلسه مشاوره با یک متخصص ارتودنسی ترتیب دهید.با این حال در بیشتر موارد ، اکثر بزرگسالان و نوجوانان کاندید خوبی برای ارتودنسی لینگوال هستند.

مراقبت از بریس‌های لینگوال


مانند تمام ارتودنسی‌ها رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های لثوی یا پوسیدگی دندان ضروری است. به این منظور باید اقدامات زیر انجام شود:

 • حداقل دو بار در روز مسواک زدن
 • استفاده از مسواک با الیاف گرد و نرم برای تمیز کردن خط لثه و دندان‌ها
 • استفاده روزانه از نخ دندان یا مسواک بین دندانی (در صورت وجود فاصله بین دندانی) برای از بین بردن پلاک و ذرات غذای باقی مانده بین دندان‌ها
 •  استفاده از وسیله آبپاشی دهان برای بیرون راندن ذرات غذای گیر کرده در اطرف براکت‌ها و دندان‌ها
 • استفاده از دهانشویه‌های فلورایددار برای تقویت دندان‌ها

هزینه‌ی ارتودنسی لینگوال


بازگشت هزینه ارتودنسی با سود فراوان همراه است و جذابیت و اعتماد به نفس را به ارمغان می‌آورد؛ البته ارتودنسی لینگوال شرایط خاص و هزینه‌های بالاتری دارد. چون بریس‌ها پس از قالب‌گیری و به صورت سفارشی تهیه می‌شود، هزینه نسبت به دیگر ارتودنسی‌ها بالاتر است. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تعیین کننده هزینه، قیمت مواد مورد استفاده است: براکت و سیم روی هر دندان به طور جداگانه قرار می‌گیرد. دندانپزشک در دندان پزشکی زیبایی در کرج به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین بریس لینگوال را انتخاب کنید.

منابع:

دکتر صفار هرندی
دکتر درویش پور
دکتر پرهیز
دکتر سالاری
دکتر جمیلیان
سلامت ایرانیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *