اصلاح ودرمان اپن بایت(به هم نرسیدن دندان های بالا و پایین)

آیا تا به حال جلوی آینه به دندان های خود دقت کرده اید؟ آیا تا به حال درباره نحوه ساختار دندان های خود کنجکاو بوده اید؟ آیا متوجه یک سری تفاوت ها بین ساختار دهان خود و دیگران شده اید؟

بیشتر اوقات به آینه نگاه می کنیم بدون اینکه متوجه مشکلات ساختاری دندان های خود باشیم و این عدم توجه با گذشت زمان مشکلات عدیده ای را به همراه خود می آورد. یکی از این مشکلات اپن بایت می باشد.

اپن بایت یعنی بهم نرسیدن دندان های جلو فک بالا و فک پایین ؛ در موارد اپن بایت با منشأ اسکلتی طرح درمان ارتودنسی همراه جراحی فک بهترین نتیجه را دارد. این طرح درمان حاصل هماهنگی و کار تیمی متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت می باشد.

جلوی آینه بیاستید، دندان ها را روی هم بگذارید، در صورتی که بین دندان های ردیف بالا و ردیف پایین فاصله ای وجود داشته باشد، مشکل اپن بایت دارید.

انواع اپن بایت


  • اپن بایت دندان های جلو: دندان های جلوی فک بالا و فک پایین روی هم قرار نمی گیرند.
  • اپن بایت دندان های خلفی: زمانی که دندان ها روی هم قرار می گیرند، بین دندان های خلافی فاصله وجود دارد.
  • اوربایت ناقص: زمانی که دندان ها روی هم قرار می گیرند، دندان های جلوی ردیف پایین با دندان های جلوی ردیف بالا و یا بافت های نرم داخلی دهان هیچ تماسی برقرار نمی کنند.

علل


علل مختلفی در به هم نرسیدن دندانهای جلویی (اپن بایت) مطرح است. عادات مکیدن انگشت که تا سنین دبستان ادامه یابد از عوامل ایجاد اپن بایت است. در برخی بیماران رشد قسمتهای عقبی فک بالا باعث چرخیدن فک پایین و نتیجتا به هم نرسیدن دندان های فک بالا و پایین می شود. مشکلات شدید تنفسی مانند انحراف شدید بینی و انسداد شدید راهنمای هوایی نیز از علل اپن بایت شناخته می شوند.  در خصوص اثر بزرگی زبان و قرار گرفتن آن بین دندان ها بر ایجاد این ناهنجاری اختلاف نظر وجود دارد. علت اپن بایت هر چه باشد اپن بایت می تواند باعث بروز مشکل در جویدن و تلفظ برخی از حروف گردد. علاوه بر این اپن بایت شدید تأثیر منفی زیادی بر زیبایی صورت و لبخند بیمار دارد.

درمان


کمک به بیمار برای قطع عادات دندانی همچون مکیدن انگشت ، اصلاح مشکلات تنفسی و درمان های ارتودنسی و در موارد شدید درمان ارتودنسی به همراه جراحی فک از روش های درمانی اپن بایت و جلو بودن دندان های پایین محسوب می گردند.

امکان اصلاح مشکلات و بهم ريختگی های دندانی و به دست آوردن جفت شدن صحيح دندانها در صورتی که مشکل فکی وجود نداشته باشد در هر سنی وجود دارد ، البته در صورت وجود مشکل فکی در صورت مراجعه بيمار در سن مناسب (قبل بلوغ) ابتدا بايد درمان اصلاح نقايص فکی با پلاکهای متحرک انجام شود و سپس با درمان ارتودنسی ثابت دندانها صاف شوند و در صورت مراجعه در سن بالا باز هم امکان صاف  کردن دندانها وجود دارد و با جراحی فک و قرار گرفتن آنها در موقعيت صحيح ، جفت شدن ايده ال دندانهای بالا و پايين به دست می آيد و اگر بيمار تمايلی به جراحی فک هم نداشته باشد دندانها صاف می شوند اما به طريقه صحيح روی هم جفت نخواهند شد.

درمان اپن بایت ترمیم اپن بایت به سه طریق انجام می شود:

  • پذیرفتن اپن بایت: در شرایط خفیف تر، با اندکی جابجایی دندان ها این مشکل رفع می شود.
  • استفاده از براکت ها و هدگیر ها: اگر هنوز جوان هستید و استخوان هایتان در حال رشد است، از همین رشد می توان برای بالاتر آوردن دندان های آسیاب استفاده کرد. با توجه به شدت این مشکل، می توان از براکت ها و هدگیر ها برای رفع آن استفاده کرد. البته در صورتی که عادت هایی که باعث ایجاد این مشکل شده اند ترک نشوند، درمان دائمی نخواهد بود.
  • جراحی اپن بایت: در شرایط حاد و زمانی که سرعت رشد استخوان ها پایین تر آمده و یا متوقف شده است پیشنهاد می شود.ارتودنسی و یا جراحی فک توصیه ی بهترو درمان طولانی تر می باشد. در این جراحی محل قرار گیری فک بالا را اندکی جابجا می کند تا از این طریق در نحوه ساختار دندان ها و صورت تغییر ایجاد کنند. معمولا بعد از جراحی، از براکت ها برای ردیف کردن دندان ها استفاده می شود. البته ناگفته نماند نتیجه گیری این درمان شاید سال ها به طول انجامد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *