اورجت یا جلو بودن دندان‌ها و فک بالایی

از جمله ناهنجاری های فکی-دندانی رایج، “اورجت یا جلو بودن دندان‌ها” است که اغلب به دلیل “عدم رشد کافی فک پایین” ایجاد می شود. در بعضی ازاین بیماران به طور جبرانی یا در صورت درمان فانکشنال با فشار این دستگاه ها تمایل قدامی دندان های جلو فک پایین افزایش می یابد. تصحیح تمایل دندان های قدامی بیرون زده، منجر به افزایش اورجت می شود. برای رفع این اورجت اضافی غیر از مواد خارجی  معمولاً به ناچار اقدام به درمان فک بالا کرده و یا ارتودنسی فک بالا  و دندان های قدامی بالا را عقب می برند، که این عامل باعث عقب زدگی نیمه میانی صورت و در نتیجه نیم رخ مقعر و برجستگی بد نمای بینی خواهد شد. زیرا در این بیماران فک بالا مشکلی ندارد.

حال اگر بتوان با روش درمانی مناسبی علی رغم اصلاح محور دندان های قدامی پایین، ناچار به عقب بردن دندان های بالا نباشیم، چهره ی بیمار در بخش میانی دچار مشکل خواهد شد و گاه نیازی به درمان فک بالا هم وجود ندارد.

بر این اساس ایده ای شکل گرفت که: در سن رشد با نگه داشتن لبه انسیزال دندان های قدامی بالا و پایین در وضعیت ثابت نسبت به هم و ترغیب آگاهانه ی بیمار به بستن فک در وضعیت قدامی تر، رشد فک پایین تحریک شود و هم چنین نیروی عقب برنده ای دستگاه ثابت روی ثنایاهای پایین نیز به طور معکوس به جلو بردن فک پایین کمک کند.

نمونه ها دارای 3 مشخصه بودند: 1-سن رشد. 2-جلوزدگی زیاد ثناهای پایین. 3-اورجت طبیعی. برخی از نمونه ها پس از درمان فانکشنال اولیه با دستگاه فرانکل تغییر یافته، مشخصات مذکور را پیدا کرده بودند. در فک پایین دو پرمولر درآورده شده و بند و باند اجوایز 0.022ً قرار داده شد. دستگاه متحرکی نیز در فک بالا قرار گرفت که مندیبل را در وضعیت پروترود قرار می داد.

18 مورد از نمونه هایی که همکاری مطلوبی داشتند، پیشرفت در اندازه و موقعیت قاعده ی مندیبل و عدم افزایش قابل ملاحظه ای اورجت را نشان دادند. امتیازات مهم این روش: اول کاهش میزان درمان ثابت، دوم در مواردی جلوگیری از کشیدن دندان در فک بالا، سوم اصلاح فک پایین به طور اسکتال و چهارم عدم تاثیر سوء بر چهره ی بیمار. در حالت طبيعی بايد دندانهای جلو بالا مختصری (در حد 2 ميلی متر) جلوتر ازدندانهای پايين قرار گيرند.در صورتيکه دندانهای بالا بيش از اين مقدار جلوتر از دندانهای پايين قرار بگيرند اصطلاحا گفته می شود اورجت زياد وجود دارد.

دلایل


دليل آن می تواند مشکل فکی ( رشد زياد فک بالا به جلو يا رشد کم فک پايين به جلو يا ترکيبی از هر دو ) يا بيرون زدگی دندانهای بالا يا نبود بعضی از دندانهعای پايين باشد . همچنين عادات نامناسب مثل مکيدن انگشت تا سنين بالا نيز می تواند باعث اين مشکل شود. در اين موارد ریسک بالایی برای بروز ضربه و آسیب به دندانهای جلوی بالا در اورجت زياد وجود دارد بالاخص اگر بیمار ورزش های تماسی انجام می دهد.

به طور کلی می توان گفت که اغلب بی نظمی های دندانی از جمله جلو بودن فک و دندان ها علل استخوانی و دندانی دارند. برای مثال وقتی دندان های فک بالا جلو هستند ممکن است استخوان فک بالا جلو باشد یا استخوان در محل صحیح بوده و فقط دندان ها جلو باشند. در برخی موارد نیز ممکن است هم استخوان و هم دندان ها جلو باشند. با این مقدمه می توان ناهنجاریهایی که به طور کلی جلو بودن فک و دندان ها  گفته می شوند را به اشکال زیر طبقه بندی کرد.

امکان اصلاح مشکلات و بهم ريختگی های دندانی و به دست آوردن جفت شدن صحيح دندانها در صورتی که مشکل فکی وجود نداشته باشد در هر سنی وجود دارد ، البته در صورت وجود مشکل فکی در صورت مراجعه بيمار در سن مناسب (قبل بلوغ) ابتدا بايد درمان اصلاح نقايص فکی با پلاکهای متحرک انجام شود و سپس با درمان ارتودنسی ثابت دندانها صاف شوند و در صورت مراجعه در سن  بالا  باز هم امکان صاف کردن دندانها وجود دارد وبا جراحی فک و قرار گرفتن آنها در موقعيت صحيح ، جفت شدن ايده ال دندانهای بالا و پايين به دست می آيد و اگر بيمار تمايلی به جراحی فک هم نداشته باشد دندانها صاف می شوند اما به طريقه صحيح روی هم جفت نخواهند شد ( اصطلاحا اکلوژن مناسب نخواهند داشت.)

مشکلات فکی


 • رشد بیش از حد فک بالا
 • کاهش رشد فک پایین
 • ترکیبی از رشد بیش از حد فک بالا و کاهش رشد فک پایین

مشکلات دندانی


 • جلوزدگی دندان های جلو در فک بالا
 • عقب بودن دندان های جلو در فک پایین
 • ترکیبی از جلوزدگی دندان های جلو در فک بالا  و عقب بودن دندان های جلو در فک پایین

درمان


عقب بردن دندان ها با ارتودنسی

ارتودنسی علم ردیف کردن و منظم نمودن دندان های نامرتب است. با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی می توان با درمان ارتودنسی نامرتبی دندان ها  را اصلاح و فک ها را هماهنگ نمود. در صورت عدم درمان ارتودنسی نامرتبی دندان ها می تواند مشکلات متعددی برای فرد پیش آورد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • اشکال در جویدن و هضم غذا
 • لق شدن دندان ها به خاطر فشار اضافی به لثه
 • ضعیف شدن دندان ها به دلیل سایش غیر طبیعی
 • ایجاد سردردهای مزمن یا دردهای صورت
 • مشکلات تنفسی مانند تنفس از طریق دهان دراثر تنگی فک
 • انحراف در فک و عدم تقارن صورت
 • پوسیدگی دندان ها و مشکلات لثه
 • بوی بد دهان
 • گاز گرفتن مکرر زبان یا گونه به دلیل جفت نشدن دندان ها
 • ایجاد ناراحتی در مفصل گیجگاهی-فکی

سوال: دندان های فک بالای من از دندان های پایین کمی جلوتر هستن و جویدن کمی برام مشکل است. هزینه درمان تقریبا چقدر میشود و مدت زمان درمان چقد طول میکشه و از چه روش درمانی باید استفاده بشه؟

جواب: اگر شدت مشکل فکی شما زیاد باشد باید ارتودنسی همرا با جراحی فک انجام دهید اما اگر مشکل فکی شما بیشتر مشکل دندانی باشد با درمان ارتودنسی ثابت قابل حل است. به هر حال پیشنهاد می کنم برای از نزدیک دیدن دندانهایتان و تشخیص نوع درمان به یک متخصص ارتودنسی  مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *