علت و درمان کجی دندان

کجی دندان ها


نامرتبی یا کجی دندان ها یکی از مشکلات شایع در جوامع امروزی است. به طور تقریبی نیمی از افراد جامعه درجاتی از بی نظمی دندانی دارند. علت اصلی کجی دندان ها عدم هماهنگی بین اندازه دندان ها و فضای موجود در فکها می باشد. در اغلب موارد دندان های شیری که ۲۰ عدد هستند، نظم دندانی قابل قبولی دارند و در روند جایگزینی دندان های شیری با دندان های دائمی، بدلیل بزرگتر بودن مجموع عرض دندان های دائمی درجاتی از بی نظمی و کجی دندان ها ایجاد می گردد. در روند رشد، مکانیسم های طبیعی این اختلاف اندازه را جبران می نمایند. مثلاً فاصله بین دندان های شیری یکی از مکانیسم های جبران اختلاف اندازه دندانهای شیری و دائمی است. هنگامی که مکانیسم های طبیعی موجود باعث برطرف شدن کمبود فضای دندان های دائمی نشوند، کمبود فضا و بی نظمی دندان ها ایجاد می شود.

دلایل رویش دندان های کج


کج بودن دندان ها یکی از مشکلاتی است که بیشتر افراد  اهمیتی به آن نمی دهند، دریغ از اینکه همین مشکل می تواند در پوسیدگی دندان ها تاثیر زیادی داشته باشد زیرا هنگام مسواک زدن قسمت هایی باقی می مانند که نمی توان تمیزشان کرد و همین موضوع باعث تشکیل پلاک های باکتری در محل شده و با گذشت زمان دندان از بین می رود. بیمارانی که دندان های کج دارند معمولا با دهان بسته لبخند می زنند تا ساختار دندان هایشان نمایان نشود، ولی معمولا بعد از درمان ارتودنسی این مشکل برایشان حل می شود. معمولا متخصصین توصیه می کنند فرزندان خود را در سن 7 سالگی پیش متخصص ارتودنسی ببرید تا در  صورتی که هر گونه مشکلی وجود داشته باشد، تشخیص داده شده و به موقع درمان شود.

با درمان ارتودنسی مشکل کج بودن دندان ها، دندان های زیاد در دهان،  ساختار نامناسب فکین، اپن بایت و هر گونه مشکلی که با ساختار دندان ها و فکین می باشد حل می شود. ساختار نامناسب دندان ها در زیبایی صورت نیز تاثیر می گذارد و به همین دلیل افراد، بیشتر اوقات، درمان ارتودنسی را برای زیبایی انجام می دهند. مطالعات نشان داده است 70 درصد افراد حداقل یک بی نظمی در داخل دهان خود دارند. این بی نظمی معمولا رشد نامناسب دندان و یا رویش کج آن است. ولی آیا دلیل روشنی برای رویش کج دندان ها وجود دارد؟

واقعیت این است که هنوز دلیل کاملا روشنی برای کجی دندان ها وجود ندارد ولی متخصصین نظریه های مختلفی را در این  زمینه مطرح کرده اند. برخی از محققین معتقدند تغییراتی که در عادات غذایی بشر به وجود آمده است موجب برزو این مشکل شده است. این محققین معتقدند در گذشته استفاده از فکین برای جویدن و خوردن غذا زیاد استفاده می شده است.عادت های غذایی و رفتاری مختلف در کودکی، تاثیر زیادی در ساختار فکین و صورت دارد. محققین اعتقاد دارند چون عادت های غذایی تغییر کرده است، فکین کوچکتر رشد می کنند ولی از آنجایی که رشد دندان ها تفاوتی نمی کند، اندازه فک و تعداد دندان ها هماهنگ نمی شوند.

مطالعات حاکی از آن است که کجی دندان ها در گذشته در مقایسه با امروز کمتر بوده است و یکی از اصلی ترین عواملی که در این چند سال تغییر پیدا کرده است، عادت ها و رژیم غذایی بوده است. یک موضوع دیگری که مطرح شده است تاثیرمواد غذایی خورده شده در رشد، استحکام و ساختار فکین و دندان ها اهمیت زیادی دارد. با وجود اینکه این مطالعات علمی بوده است، نمی توان گفت این نظریه ها قطعی بوده است و نمیتواند دلیل اینکه هنوز هم چرا برخی از افراد دندان های کاملا صافی داشته، در حالی که عده ای دیگر دندان های کج در می آورند.

البته برخی از محققین اعتقاد دارند عوامل ژنتیکی نیز در رویش دندان های کج نیز بی تاثیر نیست. همانگونه که افرادی با موهای قرمز به دنیا می آیند، افرادی هم با دندان های کج متولد می شوند. بیشتر کودکان عادت به مکیدن انگشتشان دارند که همین موضوع نیز در رویش دندان های کج کم تاثیر نیست ولی موضوعی که اهمیت دارد درمان آن است که با استفاده از براکت ها و دستگاه ارتودنسی می توان این مشکل را حل نمود.

کجی دندان‌های کودک ارثی است


یک دندانپزشک اطفال گفت: اندازه فک و دندان‌ها که از والدین به ارث می‌رسد عامل موثر در کجی دندان‌های دائم است که پس از افتادن دندان‌های شیری می‌روید.

کجی یا صافی دندان‌ها در مرحله نخست به اندازه دندان‌های دائم و در مرحله بعد اندازه استخوان فک بستگی دارد که هر کدام از این فاکتورها ممکن است از یکی از والدین به ارث برسد و به همین دلیل هر نوع ناهماهنگی میان این دو عامل به کج شدن دندان‌ها منجر می‌شود.

البته اگر ضربه وارد شده روی جوانه دندان دائم اثر بگذارد به کجی آن منجر می‌شود. بعلاوه گاهی ساختمان دندان پیش از رویش به حدی آسیب می‌بیند که لکه‌های سفید، پس از رویش روی آن دیده می‌شود یا این که پس از مدتی روی ریشه خم می‌شود.

درمان دندان های کج و نامنظم


مغز انسان در سیر تکاملی خود بیشتر و بیشتر رشد کرد و همراه آن توقعات و انتظارات زندگی نیز پیچیده‌تر شدند. بدین ترتیب جمجمه صورت برای فکر کردن بیشتر در ناحیه گیجگاه به طرف جلو کشیده شد و دهان میمون‌وار به بینی سربالا و یک چانه ظریف تبدیل گردید. به این معنا که فضا در فک انسان کم شد، اما عدد ۳۲ باقی ماند. به همین خاطر انسان‌ها امروزه با شیوه‌های مختلف ارتودنسی کوشش می‌کنند که فضای بیشتری برای دندان‌های خود در دهان ایجاد کنند. در این میان، تنها امری که مایه تسلی انسان است، این است که کج بودن دندان‌هایش نشات گرفته از هوش تکامل یافته‌ی نوع بشر است.

ایجاد فضا در دهان با روش ارتودنسی

درمان دندان های کج و نامنظم تابع عوامل متعددی است که متخصصین ارتودنسی با معاینه دقیق بیمار و بررسی قالب های دندانی ، عکسهای داخل دهانی و خارج دهانی و گرافی های فک و صورت در این خصوص تصمیم می گیرند. در طرح ریزی درمان این بیماران، سلامت دهان و فک بیمار و شکل و ظاهر اجزای صورت از عوامل مهم تصمیم گیری است. باید بدانیم که درمان های ارتودنسی می توانند تأثیرات قابل توجهی بر روی فرم لب و صورت داشته باشند و از این رو تجربه و دانش تخصصی دندانپزشک از یک سو و همکاری بیمار از سوی دیگر لازمه یک درمان ارتودنسی خوب است.

در درمان بیماران دارای کمبود فضا ، حسب شدت کمبود فضا و با در نظر گرفتن موارد فوق الذکر ممکن است متخصص ارتودنسی ( ارتودنتیست ) تصمیم به کشیدن تعداد مشخصی از دندان های دائمی گیرد تا با استفاده از فضای دندان های کشیده شده ، درمان کجی دندان‌ها انجام شده و نظم دندانی ایجاد گردد. تقریباً نیمی از بیماران با دندان های کج نیازمند کشیدن دندان دائمی هستند. در برخی موارد کشیدن و نکشیدن دندان در یک بیمار مشخص ممکن بوده و هر یک از این روش ها معایب و محاسن خاص خود را دارند که تصمیم گیری نهایی با لحاظ شرایط خاص بیمار و با مشارکت بیمار در تصمیم گیری انجام می گیرد. در این موارد ممکن است بین متخصصان ارتودنسی نیز اختلاف نظر وجود داشته باشد. برای تصمیم گیری صحیح ارائه اطلاعات کافی به بیمار توسط متخصص ارتودنسی ( ارتودونتیست ) و مشارکت بیمار در این تصمیم گیری لازم است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *