مدت زمان روش درمان ارتودنسی

مرتب کردن دندانها با استفاده از روش ارتودنسی نیاز به مدت زمان زیادی دارد. از آنجا که ریشه های دندان‎ دیر حرکت می‎کنند، ارتودنسی نیز طولانی مدت می‎شود. این مشکل موجب شده تا بسیاری از انجام درمان ارتودنسی امتناع کنند و از روش‎ها‎ی دیگری از قبیل لیزر کردن و تراشیدن دندان استفاده کنند که این امر تبعات و عوارض ناخوشایندی را به دنبال دارد. به همین دلیل یافتن راه‎ها‎یی که بتوان از طریق آن طول درمان ارتودنسی را کاهش داد، ضرورت می‎یابد.

برخی اشخاص این سوال برایشان مطرح می گردد کە بدانند درمان ارتودنسی چه مدت طول خواهد کشید؟ و آیا این مدت برای همه اشخاص یکسان است؟ برای پاسخ به این سوالها خبر زیر را مطالعه کنید.

زمان درمان ارتودنسی


مدت زمان ارتودنسی بستگی به نوع درمان ارتودنسی دارد. در درمان‌های ارتودنسی متحرک که برای اصلاح مشکل فک‌ها انجام می‌شود و باید در سن قبل از بلوغ انجام شود بسته به مشکل بیمار از یک تا 3 یا 4 پلاک ممکن است به بیمار داده شود و هر پلاک باید 6- 4ماه استفاده شود و بعد از اصلاح مشکل نیز برای جلوگیری از برگشت نتایج باید استفاده شبانه از پلاک یا تمهیدات دیگر تا پایان بلوغ را مدنظر قرار داد. درمان ارتودنسی ثابت که برای صاف و مرتب‌کردن دندان‌ها استفاده می‌شود نیز بسته به مشکل بیمار بین 18 تا 24 ماه طول می‌کشد. مشکلات کم را می‌توان در زمان کمتر مثل 9 تا 12 ماه نیز درمان کرد. این درمان‌ها در هر سنی ممکن است اما با افزایش سن به دلیل مقداری کاهش سرعت حرکت دندان‌ها، درمان کمی طولانی‌تر می‌شود.

در مواردی که دندان ها دچار بهم ریختگی شدید و علاوه بر ان اصلاح رشد فکی مدنظر باشد مدت زمان ارتودنسی بیشتر می شود . دیگر عامل تاثیر گذار بر دوره درمان ارتودنسی سن می باشد. به طور معمول نوجوانان در مقایسه با بزرگسالان که رشدشان متوقف شده است سریع تر به درمان پاسخ می دهند .

در صورتی که بیماران تا جای ممکن از برنامه ی درمانی پیروی کنند و بهداشت را نیز به خوبی رعایت نمایند ، دوره درمان ارتودنسی سریع تر به نتیجه خواهد رسید . بهداشت مناسب و استفاده از نخ دندان و مسواک نیز کمک می کند که دندان ها به سریع ترین شکل ممکن حرکت کنند.

درمان ارتودنسی بر اساس سن بیمار، شدت ناهنجاری، همکاری بیمار و میزان حرکت دندان متغییر است و بین 6 تا 30 ماه طول می‌کشد. در بعضی موارد خاص، این مدت شاید از 30 ماه هم بیشتر طول بکشد. البته طول درمان ارتودنسی در اکثر بیماران کمتر از 2 سال است.

زمان مناسب شروع درمان ارتودنسی


در دوران کودکی و زمانیکه درآمدن دندان‌های دندان‌های شیری روبه کامل شدن هست، هیچ ضرری ندارد اگر یک ارتودنتیست آگاه و یا یک متخصص اطفال آشنا با مباحث ارتودنسی کودک را معاینه کند. این کار را حتی یک دندانپزشک آگاه می‌تواند به درستی انجام دهد.

گاه با یک نگاه به دندان‌های شیری اطفال و در سنین بالا‌تر (حول و حوش ۶ سالگی) با بررسی رادیوگرافی دندان‌ها، می‌توان پیش بینی‌هایی را انجام داد و رویش دندان‌ها و رشد فکین را با راهنمایی‌هایی یا با ارایه دستگاه‌هایی هدایت کرد تا کودک در آینده از نیاز به ارتودنسی‌های پیچیده نجات پیدا کند. یا مشکلات کوچک را با دستگاه‌های متحرک یا ثابت کوتاه مدت حل کرد.

اگر در مراحل قبلی هیچ معاینه حرفه‌ای روی کودک انجام نشده، هنوز دیر نیست.
در اغلب کودکان بهترین سن اولین معاینه حدود ۷-۸ سالگی است. ممکن است حتی هیچ دستگاهی به کودک ارایه نشود ولی با دستوراتی خاص یا با کشیدن برنامه ریزی شده دندان‌ها می‌توان به کودک کمک کرد که از مشکلات پیچیده تری مانند نهفتگی دندان‌ها و… نجات یابد و یا مشکلات کوچک وی با دستگاه‌های متحرک و کوتاه مدت حل شود. این کار را حتی یک دندانپزشک آگاه می‌تواند انجام دهد.

گاه کودک نیاز به هدایت رشد فکین (ارتوپدی فک وصورت) دارد. در این صورت بهترین زمان حول و حوش بلوغ فرد است: یعنی اوایل نوجوانی. این سن برای دختر خانم‌ها کمتر است و آقا پسر‌ها وقت بیشتری از این نظر دارند. این کار اغلب با دستگاه‌های متحرک یا ثابت کوتاه مدت انجام می‌شود.
و اما وقتی صحبت از ارتودنسی ثابت و کامل می‌شود، بهترین سن زمانی است که دندان‌های آسیای بزرگ دوم در حال رویش هستند. یعنی اواسط نوجوانی.

منابع:

برج دنتال
الو دکتر
آسمونی
ممتاز نیوز
دکتر سالاری
دکتر مرآتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *