مراقبت های ارتودنسی

با یک سیم کشی روی دندان هایتان به خانه برگشته اید و با خودتان می گویید تا چند ماه دیگر از شر آن دندان های خرگوشی راحت می شوید، ولی این پایان ماجرا نیست. نگهداری از سیم ها و براکت ها و پلاک های ارتودنسی هم بایدها و نباید هایی دارد که دانستن آنها برای سلامت دندان هایتان بسیار ضروری است. می خواهیم از همان بایدها و نبایدها حرف بزنیم؛ بایدها و نبایدهایی که به شما می گویند چگونه مراقبت های ارتودنسی دندان را انجام دهید. استفاده از نخ دندان ارتودنسی مخصوص برای آنهایی که سیم و نگین دندان دارند، ضروری است. این نخ دندان ارتودنسی به دلیل داشتن ۳ قسمت عمده یعنی تنیده شده و سخت تر، قسمت کاموایی و قسمتی که شبیه دیگر نخ دندان هاست، می تواند دندان های شما را از تماس با موادغذایی و عوامل فساد دندان محافظت کند. حتی استفاده از دهان شویه های حاوی فلوراید ۲ تا ۳ بار در هفته توصیه می شود. مطمئن باشید اگر این نکته ها را رعایت کنید، دندان های شما دچار پوسیدگی نخواهند شد. پوسیدگی دندان یا بیماری لثه متعاقب ارتودنسی، فقط به علت بی توجهی به سلامت دندان ها اتفاق می افتد. بیشتر افرادی که هر ماه به ارتودنتیست خود مراجعه نمی کنند و طی درمان (یک ساله یا کمتر و بیشتر) نکات بهداشتی را رعایت نمی کنند، در مناطق اطراف براکت ها با پوسیدگی های مربعی یا مکعب مستطیل به صورت تغییررنگ مواجه خواهند شد. جالب است بدانید امروزه به دلیل حذف روش های قدیمی، بسیاری از مشکلاتی که متعاقب ارتودنسی ایجاد می شد، از بین رفته اند. در قدیم به جای براکت ها، حلقه هایی دور دندان قرار می دادند که فلزی بود و علاوه بر نمای نازیبا، به علت ازبین رفتن چسب زیرین، ایجاد پوسیدگی هم می کرد اما امروزه با استفاده از چسب مخصوص با نام کامپوزیت، براکت ها به سطح مینا چسبانده می شوند. بیشتر ارتودنتیست ها نیز دقت می کنند از کامپوزیت مناسبی برای دندان های جلویی که دید بیشتری دارند، استفاده کنند تا ته رنگ زردرنگ روی دندان ها نماند. پس از ارتودنسی نیز فقط با برداشتن آن لایه نازک میکرونی که برای آماده سازی مینا و چسباندن براکت ها، در حد میکروسکوپی دارای خلل و فرج شده است، علاوه بر دندان های مرتب و متناسب در فک بالا و پایین، از سفیدی و درخشندگی آنها لذت می برید.
دستگاههاي ارتودنسي وسائلي هستند كه هزينه زيادي بابت آنها پرداخت مي شود، همچنين قرار دادن آنها به دقت و نيز صرف وقت نياز دارد. در صورت بي احتياطي و شكسته شدن آنها نه تنها طول درمان طولاني مي گردد، بلكه مشكلات خاصي چون پوسيدگي دندانها، بيماري لثه و از دست دادن فضاي دندان كشيده شده و … ايجاد مي شود. لذا مراقبت از آنها و بهداشت دهان ضروري بوده و اكيداً توصيه مي شود به موارد زیر توجه نمائيد:

1. روز اول بعد از نصب براكتها بر دندانها از خوردن و آشاميدن مواد خوراكي رنگي مثل: چاي، نوشابه، سس، رب، سبزي، شكلات، پاستيل و … خودداري نمائيد.

2. در روزهاي اولي كه دستگاه ارتودنسي در دهان شما قرار مي گيرد ممكن است دندانها حساس شده و يا احياناً كمي درد و ناراحتي داشته باشيد. اگر درد روي دندانها و لثه شديد بود با كلينيك تماس بگيريد.

3. در طول درمان از خوردن غذاهاي چسبنده مانند شكلات ، آدامس و مواد مشابه اجتناب كنيد.

4. غذاهاي سخت مانند: ته ديگ، نان خشك و برگه ميوه جات خورده نشود.

5. گاز زدن به مواد غذايي سفت مانند: ساندويچ، سيب، هويج و ميوه هاي مشابه انجام نگيرد.

6. شكستن تنقلات مثل: تخمه، پسته، فندق، بادام و … به هيچ وجه صورت نگيرد.

7. هسته ميوه هاي هسته دار مثل: هلو، شليل، زردآلو و … قبل از خوردن جدا شود.

8. در موارداورژانس مثل: شكستن، خم شدن، بازو جدا شدن قسمتي از دستگاه و سيم بلافاصله با كلينيك تماس بگيريد و اصلاح آن را بهوقت آينده يا روزهاي بعد موكول نكنيد.

9. ميزان نيرو و زمان استفاده ازدستگاهها كمكي خارج دهاني (فيس بو ، هدگير، چانه بند) و كش هاي داخل دهاني در پيشرفت درمان نقش بسزايي دارد. لطفاً نيروي آنرا كم وزياد ننموده و زمان تجويز شده را دقيقاً رعايت كنيد.

10. در صورت تجويز كش هاي داخل دهاني قبل از تمام شدن كش ها جهت دريافت آن به كلينيك مراجعه نمائيد.

11. مهم ترين نكته در خلال درمان ارتودنسي تميزكردن مرتب دندانها و دستگاههاي ارتودنسي مي باشد. دستگاههاي ارتودنسي به علتِ گيرغذايي، دندانها را مستعد پوسيدگي مي كند. لذا بعد از هر وعده غذايي به طور صحيح و كامل دندانهاي خود را مسواك زده و هنگامي كه در خانه نيستيد حتماً مسواك ارتودنسي خود را به همراه داشته باشيد. هر دنداني بايستي ده مرتبه مسواك زده شود و يك مسواك زدن صحيح براي دو فك حدوداً 15 دقيقه زمان نياز دارد. مطمئن شويد كه موهاي مسواك در ناحيه مجاور و زير لثه ها را تميز نمايد. ميكروب ها تمايل زيادي دارند كه دراين ناحيه مخفي گردند.

مراقبتهای دندانپزشکی بعد از ارتودنسی ثابت و متحرک


1-برای آنکه در ارتودنسی ثابت یا متحرک نتیجه درمانی مطلوب حاصل شود همکاری و مراجعات منظم بیمار به مطب دندانپزشکی جهت فعال کردن سیم و فنرهای ارتودنسی الزامیست.

2-در ارتودنسی متحرک ، پلاکهای ارتودنسی غیر از هنگام خوردن غذا و آشامیدن باید از دهان خارج شود و پس از صرف غذا و تمیز کردن دندانها و پلاکهای ارتودنسی مجدداً در دهان گذاشته شود .

3-تمیز کردن براکتها و سیمهای ثابت ارتودنسی بعلت غیر متحرک بودن و جلوگیری از گیر غذایی و پوسیدگی دندانها می بایست توسط مسواکهای مخصوص انجام گیرد تا از بو  گرفتن و تغییر رنگ آن جلوگیری شود.

4-با مشاهده هر گونه زخم و ممانعت در غذا خوردن و صحبت کردن توسط وسایل ارتودنسی هرگز آن را دستکاری نکنید و جهت رفع مشکل به مطب مراجعه کنید.

5-پس از تحویل پلاکهای متحرک یا چسباندن سیمهای ثابت در دهان ، چند روز  اول صحبت کردن ، غذا خوردن بعلت وجود جسم خارجی در دهان دچار مشکل میشود اما بمرور زمان به آن عادت خواهید کرد.

6- هزینه درمان و مدت درمان در ارتودنسی ثابت بیشتر از ارتودنسی متحرک بوده و در سنین بالاتر انجام می گیرد جهت پیشگیری با مشاهدۀ هر گونه اختلال و ناهنجاری دندانی و فکی در کودکتان در سنین پایین تر اقدام کنید.

7-دندانپزشک شما مراحل کار و نوع درمان را برای شما شرح میدهد چون ممکنست برای ایجاد فضا و ردیف کردن دندانها نیاز به کشیدن دندانهای دائمی باشد.

8- در ارتودنسی ثابت از جویدن آدامس و خوردن غذاهای سفت و شکننده و چسبنده با هدف جلوگیری از شکسته شدن و کج شدن سیمهای ارتودنسی شدیداً اجتناب کنید.

9-هنگام فعالیتهای شدید و ورزشهای سنگین که با ضربه به سرو صورت ممکنست همراه  باشد و یا هنگام شنا مراقب سیمهای ارتودنسی ثابت خود باشید و در صورت داشتن پلاکهای متحرک آن را قبلاً از دهان خارج کر ده و در محفظه ای تمیز نگهداری کنید.

10 -غذاها و میوه‌های سخت مانند بلال، ذرت بو داده، ته‌دیگ، چیپس، آجیل، سیب، هویج و گلابی می‌توانند باعث آسیب به دستگاه‌ ارتودنسی شوند.آنها را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید و سپس بخورید. بعد از مصرف شیرینی و شکلات، دندان‌هایتان را تمیز کنید. هنگام ورزش نیز در صورت لزوم از محافظ مخصوص دهان استفاده کنید.

11-پس از صبحانه، ناهار و شام ابتدا از مسواک معمولی خود استفاده کنید. سپس برای تمیز کردن اطراف براکتها و سیمهای ارتودنسی، از مسواک مخصوص (مسواک بین دندانی: که شبیه شیشه شور کوچک است) استفاده نمایید.
روزی حداقل یک بار از نخ دندان ارتودنسی (سوپرفلاس) جهت تمیز کردن سطوح بین دندانی استفاده کنید.
دهانشویه ی فلوراید ایرانی از داروخانه تهیه نمایید و هفته ای دو شب پس از مسواک و نخ دندان، به اندازه ی درب دهانشویه به مدت ١ تا ٢ دقیقه در دهان قرقره کنید. پس از آن دهانشویه را از دهان خارج کنید و تا ٢ ساعت نه دهانتان را بشویید، نه چیزی بخورید و نه چیزی بنوشید. در طول ٢ سال ارتودنسی همواره هفته ای ٢ شب از دهانشویه فلوراید جهت جلوگیری از پوسیدگی استفاده کنید.

منابع:

http://www.persianpersia.com

http://www.ortodonsi.com

http://jamejamonline.ir

http://seemorgh.com

http://sssco.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *