مشکلات حین درمان ارتودنسی و زمان اورژانسی

مشکلات احتمالی حین درمان ارتودنسی


داشتن لبخندی زیبا، حقی است که همه افراد می‌توانند از آن برخوردار باشند. امروزه با پیشرفت علم در عرصه دندان‌پزشکی و ارتودنسی، شرایط آسانی برای رسیدن به این مهم فراهم‌شده است. اگرچه ارتودنسی جز درمان‌های پرخطر محاسبه نمی‌شود اما کما بیش دارای عوارض و ریسک‌هایی می‌باشد. یک ارتودنتیسیت حاذق و متعهد، موظف است تا ذهن بیمار را نسبت به‌تمامی عوارض احتمالی درمان ارتودنسی آماده سازد. از همین رو در ادامه مقاله کلیه عوارض و ریسک‌های ناشی از درمان ارتودنسی بیان خواهد شد.

درمانهای متحرک

در صورتيکه پلاک خود را گم کرده و يا پلاکتان شکسته ، بايد در اولين فرصت با مطب تماس گرفته و تقاضای وقت اورژانس کنيد . همچنين اگر به هر دليلی پلاکتان در دهانتان به درستی قرار نمی گيرد نيز همين گونه است . البته توجه داشته باشيد که بين جلسات ويزيت مقداری پلاک شما در دهانتان شل می شود که طبيعی بوده و در جلسات ويزيت ماهيانه تنظيم و سفت می شود.

درمانهای ثابت

به منظور جلوگیری از آثار نامطلوب، با کنده شدن براکت یا بیرون آمدن سیم از کش نگهدارنده خود ، می بایست با مطب تماس گرفته شود تا در اسرع وقت مشکل برطرف گردد. در غیر این صورت امکان حرکت دندان ها در خلاف جهت مورد نظر وجود خواهد داشت و در نتیجه، طول درمان اضافه خواهد شد .  در صورتی که برجستگی یا تیزی در هر کدام از اجزاء وجود داشته باشد می تواند منجر به تحریک بافتهای نرم دهان مانند زبان، لثه و گونه شوند. برای بر طرف کردن تیزی و برجستگی هر کدام از اجزاء نامبرده می توان از موم ارتودنسی تا زمان مراجعه به ارتودنتیست استفاده نمود. البته مقداری آزردگی گونه و لبها در اثر براکتها طبيعی بوده و با قرقره آب نمک رقيق و ماساژ مخاطات با دست تميز بهبود می يابد

برای کاهش اضطراب بیمار باید از قبل به وی در مورد ایجاد درد، مشکلات و عوارض ارتودنسی هشدار داد. این مشکلات عبارتند از:

شل شدن بندها

چنانچه بند روی دندانهای آسیای اول شما نصب گردیده، آنها را از جهت محکم بودن مرتب چک کنید. اگر بند ها شل شده باشند، سعی کنید بند شل شده را به محل اولیه خود هدایت کنید . با آن سمت چیزی نجوید و در اولین فرصت جهت اتصال مجدد به کلینیک مراجعه نمائید.

 بیرون زدن سیم

در ماه های نخست پس از شروع درمان , به دلیل حرکت دندانها و مرتب شدن تدریجی امکان دارد سیم از انتهای قوس بیرون بزند. می توانید بلافاصله به کلینیک مراجعه کنید تا قطعه آزار دهنده سیم کوتاه گردد و در صورت عدم امکان مراجعه استفاده از موم های مخصوص تا رسیدن وقت ملاقات بعدی کمک کننده است.

ایجاد لکه های سفید روی دندانها و خونریزی و تورم لثه

بی توجهی در رعایت اصول بهداشتی از جمله مسواک زدن و نخ دندان ، موجب ایجاد لکههای سفید روی دندانها و تورم و التهاب لثه ها می گردد.

ناراحتی و حساسیت دندانها

ممکن است دندانها پس از جلسه فعال سازی دستگاه ارتودنسی اندکی دردناک شوند، این ناراحتی اغلب منحصر به ۲۴ تا ۷۲ ساعت اول است و پس از آن دندانها خودبخود و بتدریج بهبود می یابند. مصرف یک رژیم غذایی نرم کمک کننده خواهد بود. در صورت نیاز می توانید از مسکن های ملایم استفاده کنید.

زخم و آسیب در داخل دهان

در طی هفته های نخست درمان ارتودنسی ثابت، شما ممکن است با آزردگی یا زخمهایی بر روی مخاط دهان بویژه سطح داخلی لب یا گونه مواجه شوید زیرا این بافتها آمادگی لازم برای مواجهه و تطابق با براکتهای ارتودنسی را ندارند. در اثر گذشت زمان این بافتها به تدریج مقاومتر خواهند شد و پس از آن دیگر زخمی در داخل دهان ایجاد نمی شود. برای تسکین و کاهش تماس مخاط دهان با سطوح براکتها می توانید به میزان اندکی موم ارتودنسی یا پنبه بر روی براکتها در ناحیه مجاور زخم قرار دهید و با این کار تحریک بافت نرم لب و گونه را کاهش دهید. ظرف چند روز آزردگی کاهش یافته و معمولا پس از یک هفته زخم کاملا بهبود می یابد. باید از مصرف مواد غذایی محرک مانند غذاهای تند یا ترش اجتناب نمایید. کاربرد دهانشویه “ضد آفت” نیز به علت داشتن مواد بی حس کننده و نیز ایجاد پوشش بر روی زخمهای دهانی ، بویژه قبل از صرف غذا کمک کننده است. اگر با این روشها زخم بهبود نیافت یا بدتر شد با مطب متخصص ارتودنسی تماس بگیرید.

خارج شدن انتهای سیم ارتودنسی از دستگاه

برخی از سیمهای ارتودنسی بویژه در مراحل اولیه درمان بسیار انعطاف پذیر هستند و این امکان وجود دارد که از روی براکت (نگین) های ارتودنسی بلغزند و خارج شوند. با رعایت رژیم غذایی توصیه شده توسط متخصص ارتودنسی، احتمال بروز این مشکل به حداقل خواهد رسید. اگر انتهای سیم از داخل دستگاه خارج شد سعی کنید با یک پنس یا موچین، سیم را به محل قبلی خود برگردانید. در صورت ضرورت، یک قطعه موم ارتودنسی بر روی سیم قرار داده و با مطب تخصصی ارتودنسی تماس بگیرید.

گم شدن کش دور براکت (O-ring)

اغلب در صورت مفقود شدن یک یا دو عدد از کشهای اطراف براکتها، مشکلی ایجاد نمی گردد و شما می توانید تا جلسه ویزیت بعدی صبر کنید تا کش جایگزین شود. در صورت گم شدن یا درآمدن تعداد بیشتری از کشها، باید با مطب متخصص ارتودنسی برای تعیین وقت تماس بگیرید.

عدم تطابق هدگیر یا سایر دستگاههای ارتودنسی

در صورت بروز این مشکلات بهتر است با مطب تماس گرفته شود و جلسه ویزیت نزدیکتری تعیین شود. تا حد امکان نباید از دستگاه هدگیر یا سایر دستگاهها تا زمان برطرف شدن مشکل استفاده نمود.

تصادف یا ضربه به دندانها

اگر طی درمان ارتودنسی سانحه یا تصادفی رخ دهد که به ناحیه فک و دندانها نیز آسیب رسیده باشد، باید در اولین فرصت با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی تماس گرفته شود.

در هر یک از شرایط بالا شما باید در اسرع وقت به دنبال رفتن به اتاق اورژانس ارتودنسی باشید .به طور کلی  دندانپزشکانی که برای اورژانس ارتودنسی کار می کنند آموزش دیده اند که مسئولیت رسیدگی به طیف وسیعی از مشکلات دهان و دندان را به عهده بگیرند . آنها می توانند به احتمال زیاد ابزارهای تشخیصی و بیهوشی و درمان را که شما نیاز دارید برایتان  بکار ببرند .برای مثال اگر دندان شما شکسته شده باشد دندانپزشک اورژانس می تواند این مشکل را فوری برایتان درمان کند و دندان شکسته شما را ترمیم کند. به همین ترتیب در مواقع درد یا تورم شدید که نشانه ای از عفونت یا بیماری است در بخش اورژانس ارتودنسی ویزیت خواهید شد.پس از آن شما باید به فکر گرفتن یک وقت اورژانسی از متخصص ارتودنسی خود باشید.

منابع:

دکتر درویش پور
دکتر گلشاه
دکتر سبزواری
پارس ارتو
انجمن ارتودنسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *