کراس بایت(داخل تر بودن دندانهای بالا نسبت به فک پایین)

کراس بایت چیست؟


دندان های فک بالا در حالت عادی کمی جلوتر از فک پایین بوده و لبه آنها حدود  5/0 تا 1 میلی متر روی لبه دندان های جلوی فک پایین را می پوشاند . چنان چه این وضعیت در یک یا تمام دندان ها معکوس شود ، به آن بایت معکوس یا کراس بایت می گویند . در این صورت ، یک یا تمام دندان های فک بالا عقب تر از دندان های فک پایین قرار می گیرند که در این حالت فک پایین بیمار بیش از حد جلو به نظر می رسد .

ایده آل ترین درمان عوارض کراس بایت ، ارتودنسی است . البته در موارد شدید ، نیاز به جراحی فک و صورت و عقب کشیدن فک پایین پیدا می شود . گاهی اوقات کراس بایت های تک دندانی را می توان با روش های ترمیمی درمان کرد . در موارد( Tooth Protrusion ) بیرون زدگی دندان ها  دندان ها حالت گرازی یا خرگوشی پیدا می کنند و در موارد شدید حتی مانع از بسته شدن لبها خواهند شد .

همانند مورد قبل ، درمان ایده آل ارتودنسی و در موارد شدید ، جراحی فک و صورت به همراه ارتودنسی است . در صورتی که دندان ها دچار صدمه شدید شده باشند یا از قبل روکش داشته باشند و بیمار تمایلی به جراحی فک و ارتودنسی نداشته باشد ، می توان جهت تاج دندان را توسط روکش کردن تغییر داد و حالت تو رفته تری به آنها بخشید .

انواع کراس بایت


دو نوع کراس بایت وجود دارد:

 1- کراس بایت قدامی (Anterior Crossbite ): در این حالت یک یا چند دندان قدامی فک پایین جلوتر از دندانهای قدامی فک بالا قرار می گیرند.این وضعیت می تواند بدلایل مختلفی همچون رشد نا کافی فک بالا، رشد بیش از حد فک پایین ، کمبود فضای کافی برای رویش دندانهای قدامی ، وجود تماسهای پیش رس ، و سابقه ضربه به دندانهای بالا به وجود آید.

نکته مهم در رابطه با کراس بایت قدامی اینست که حتی در زمان دندانهای شیری نیز نیاز به درمان دارد. چرا که گاهی وجود یک تماس پیش رس می تواند باعث انحراف رشد فکی گردد. علاوه بر این وجود کراس بایت در ناحیه قدامی احتمال آسیب و تحلیل لثه در دراز مدت را بالا می برد.

2- کراس بایت خلفی ( Posterior crossbite ) : در حالت طبیعی دندانهای خلفی بالا بیرون تر از دندانهای پایین قرار می گیرند. در صورتی که تناسب عرضی قوسهای دندانی در ناحیه خلف بهم بخورد کراس بایت خلفی ایجاد می گردد. این وضعیت ممکن است یکطرفه یا دو طرفه باشد.شایعترین علت کراس بایت خلفی تنگی و کوچکی فک بالا است ( البته در موارد کمیاب تری رشد عرضی زیاد فک پایین نیز می تواند علت کراس بایت خلفی باشد ) گاهی وجود کراس بایت خلفی شدید کودک مبتلا را مجبور به انحراف فک پایین جهت رهایی از تماس پیش رس دندانها میکند در این حالت اقدام درمانی فوری جهت پیشگیری از مشکلات فکی و مفصلی در آینده بسیار مهم می باشد.

عوارض


  • موجب استهلاک زود هنگام دندانها میشود.
  • موجب بیماریهای لثه از جمله کاهش استخوان میشود.
  • موجب رشد نامتقارن فکها میشود.
  • موجب اختلال در جویدن میشود.
  • از زیبایی لبخند میکاهد.
  • با اختلال عملکرد مفصل فک (TMJ) مرتبط است.

معمولا ادامه کراس بایت دندانی باعث مشکلات مختلفی برای شخص می شود که از یک سایش دندانی ساده تا مشکلات پریودنتال (لثه و بافت های اطراف دندان) و همچنین ناهنجاری های اسکلت فکی می تواند ایجاد شود و در موارد فراوانی نیز به مفصل فکی صدمه وارد شود. البته مواردی هم هست که به دلیل تطابق (آداپتاسیون) درازمدتی که در شخص ایجاد شده، متخصص ارتودنسی توصیه می کند که هیچ درمانی برای شخص انجام نشود.

درمان


درمان کراس بایت جلویی

کراس بایت جلویی می تواند از طریق اصلاح رشد فک،جراحی فک، ردیف نمودن دندانها بدون کشیدن و در برخی کیس ها کشیدن دندان به منظور کاموفلاژ (جبران مشکل فکی) درمان گردد.

درمان کراس بایت عقبی

اگر تنها یک دندان در کراس باشد، آن دندان را می توان با ابزار ارتودنسی اعم از ثابت یا متحرک به محل صحیح هدایت نمود. در مواردی که چند دندان در کراس هستند، ممکن است لازم باشد قوس استخوانی فک بالا توسط دستگاههای ارتوپدیک، سیم ارتودنسی و یا کش های بین فکی عریض گردد.

کراس بایت به روش ارتودنسی، چگونه اصلاح میشود؟

اگر تنها یک دندان کراس بایت باشد، براکت و یا نگهدارنده میتواند برای حرکت دادن آن به موقعیت مناسب استفاده شود. اگر چند دندان دچار کراس بایت باشند، وسیع کننده کام (اکسپندر) معمولا لازم است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *